Jak na meeting efektivně?

Máte 2 minuty na upoutání pozornosti posluchačů!

Pojďme si upřímně říct, že nikdo z nás nechce trávit hodiny na schůzkách. Čas je něco, s čím musíme všichni dobře hospodařit a pookud se chceš ukázat jako profesionál, doporučuji si být tohoto vědoma:

  • šetři čas sobě i ostatním,

  • ukaž profesionalitu tím, že dokážeš shrnout hlavní body,

  • ukaž respekt tím, že budeš efektvní,

  • ukaž, že víš, co děláš,

  • věnuj se přípravě předem.

Než půjdeš na schůzku, na které tě čeká tvá prezentace, připrav si následující:

  1. Komu budeš prezentovat?

    Je důležité si uvědomit, že je rozdíl zda prezentuješ managementu firmy, kolegům nebo týmu devoleperů. Každá skupina je specifická, zajímá je jiná úroveň detailu, jiná témata a ty se na to musíš předem připravit.

  2. Ujasni si cíl schůzky

    Toto je důležité pro to, aby se schůzka ubírala správným směrem. Nečekej, že budou všichni jen sedět, poslouchat a dělat co chceš.

    Odpověz si na následující otázky:

    • Co od účastníků schůzky chci?

    • Co je hlavní myšlenka, kterou chci aby si zapamatovali?

    • Co vše ode mě budou chtít znát za informace?

    • Jsem schopná otázky na místě zodpovědět sama nebo k tomu někoho potřebuji? Pokud potřebuji, tak koho? Nezapomeň jej přizvat a ujistit se, že na schůzku dorazí.

  3. Co se má stát na konci meetingu?

    • Asi to všichni známe jako “výzva k akci” nebo “action point” a “next steps”. Každopádně je důležité jasně sdělit Co se má udělat a Kdo to má udělat.

    • Tzn. zda je cílem schválení tvé prezentace, nebo získaat rozhodnutí, nebo chceš, aby si jednotliví účastníci rozdělili úkoly a splnili je po schůzce atp….

    • Nezapomeň si i toto ujasnit a dát si jasné action points na závěr své prezentace nebo slidu, kde konkrétní aktivitu žádáš.

No a konečně můžeš jít k samotné přípravě prezentace:

V mezinárodních projektech se používá pojem “slide deck”. K přípravě můžeš použít různé nástroje, oficiální aplikace, kreslit na tabuli, připravit si papírové slidy, vše záleží na typu firmy, firemní kultuře a zvyklostech. Více o konkrétních nástrojích a možnostech jak prezentovat si řekneme v jiném příspěvku.

Nejčastěji se používá nástroj MS Powerpoint. A aby to pro tebe bylo ještě jednoduší, připravila jsem pro tebe zdarma template ke stažení, který můžeš použít a urychlit si tím práci.

Jak má vypadat STRUKTURA prezentace? Pokud jsi nepodcenila přípravu, tak to půjde velmi rychle a tady máš návod, jak by měla struktura vypadat:

  1. stránka: Název prezentace, datum prezentace, komu prezentuješ, jméno a jak se má s obsahem zacházet, např. Confidential, Public atp…

  2. stránka: Popis aktuálního stavu daného tématu, nebo problému, který na schůzce potřebujete probrat. Může se jednat o status projektu, nebo nějaké téma, u kterého potřebuješ rozhodnutí, cokoli dalšího.

    Rozhodně doporučuji mít vše potřebné na jedné stránce a nerozdělovat na několik dalších.

  3. stránka: Action item, pokud nějaký je - co je třeba udělat, například žádost o rozhodnutí a možnosti, ze kterých je třeba rozhodnout.

Doufám, že ti tento článek pomohl k úspěšné prezentaci. Určitě budu moc ráda za tvou zpětnou vazbu, jak ti to šlo a jaký byl výsledek? :)

Pokud tě napadlo cokoli dalšího, určitě mi napiš.

Tvoje Eva